Få hela storyn
Starta din prenumeration
Affärer i byggsektorn
Publicerad: 18 mars 2020, 14:39
Aros Bostads radhusprojekt Milstena.
Foto: Aros Bostad
C4 Hus och TM Anläggning har tecknat avtal för hus- respektive markentreprenad med Aros Bostad som ska bygga 69 radhus i Täby.
Bostadsprojektet Milstena i Skarpäng är Aros Bostads första utvecklingsprojekt med enbart radhus. Området kommer att omfatta 69 radhus i bostadsrättsform, fördelade på fyra olika husmodeller med fasader i både tegel och trä. En gemensam pool placeras också centralt i området.
Totalentreprenaden med hustillverkaren C4 Hus, som har sitt säte i Kristianstad, omfattar uppförande av radhusen, vilka byggs med prefabricerade trästommar från Derome-koncernen. TM Anläggning, som är en del av Sh-koncernen, ansvarar för markentreprenaden, från förberedande arbeten till finplanering.
LÄS MER: Sh Bygg förvärvar TM Anläggning
– Det känns spännande att gå in i en ny fas och inom kort starta byggnationen av Aros Bostads första radhusprojekt, vilket dessutom blir vårt första projekt i Täby. Försäljningen är påbörjad och vi kan konstatera att det finns ett starkt intresse för den här typen av bostäder i området, säger Magnus Andersson, vd för Aros Bostad, i ett pressmeddelande.
Första inflyttning beräknas till sommaren 2021 och hela området beräknas vara färdigställt under våren 2022.