Affärer i byggsektorn
Detta är lean
Publicerad: 7 oktober 2021, 12:40
Var sak på sin plats, visualisering av arbetsprocesser och ständiga förbättringar är en del i leanfilosofin.
Foto: Anders Siljevall
Minskat slöseri och mer kundnytta är kärnan i leanfilosofin som ursprungligen utvecklades i av det japanska bilföretaget Toyota, Toyota Production System.
• Syftet med lean production är att maximera kundnyttan och samtidigt minimera slöseri av resurser genom olika typer av effektiviseringar och rationaliseringar. Det handlar om att maximera värdeskapande och effektivitet,
Fortsätt läsa –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.