Affärer i byggsektorn
Hans bolag köps upp – för 100 miljoner kronor
Publicerad: 16 september 2021, 09:39
Filip Stamenkovics Fleaty köps upp av storinvesteraren Hesus.
Foto: Mattias de Frumerie
Fleaty förvärvas av franska storinvesteraren Hesus. De svenska grundarna blir kvar i bolaget och satsar nu på fortsatt expansion.
I december 2020 investerade Hesus tio miljoner svenska kronor i Fleaty. Sedan dess har Fleaty haft en ökad tillväxt på 260 procent. Nu förvärvar Hesus hundra procent av aktierna i Fleaty. Fleaty kommer att byta namn till Hesus från och med januari 2022 och grundarna Filip Stamenkovic, vd, Robin Granholm, Chief Strategic Officer och Nikola Markovic, Chief Product Officer återinvesterar hela köpeskillingen, som enligt Dagens Industri ligger på runt 100 miljoner kronor, i det franska moderbolaget. Filip Stamenkovic blir ansvarig för Hesus Nordics och kommer att ha hand om bolagets utveckling och expansion i Norden.
Hesus är verksamma i Frankrike, Storbritannien, Tyskland, Polen, Schweiz och nu Sverige.
– Hesus tjänster kompletterar våra väldigt bra och tillsammans erbjuder vi en helhetslösning som är unik på marknaden. Som en del av Hesus siktar vi på att bli det världsledande bolaget inom masshantering och transporttjänster för byggindustrin, säger Filip Stamenkovic i ett pressmeddelande.