Affärer i byggsektorn
Högre resultat än väntat för Peab – lägre orderingång
Publicerad: 28 oktober 2022, 06:23
Peabs vd Jesper Göransson. Foto: Peab
Peabs rörelseresultat blev 993 miljoner kronor i det tredje kvartalet 2022. Väntat var ett rörelseresultat på 973 miljoner, enligt en sammanställning av analytikerestimat gjort av Infront.
Marginalen inom byggverksamheten uppgick till 2,0 procent, mot väntade 2,6 procent, och inom Anläggning uppgick den till 3,3 procent, mot väntade 3,4 procent.
Nettoomsättningen blev 16.685 miljoner, mot väntade 16.339 miljoner.
Läs även: Lista: Drar in 22 miljoner – så mycket tjänar bygg-vd:arna
Orderingången uppgick till 13.095 miljoner kronor under kvartalet, jämfört med väntade 13.224 miljoner.
– Peab redovisade fortsatt stigande omsättning efter årets första nio månader. Vi fortsätter att hantera kostnadsökningarna väl även om vi inte får täckning fullt ut. Orderingången var förhållandevis stabil men med en minskad andel bostäder, säger Jesper Göransson, vd och koncernchef för Peab, i en vd-kommentar.
Nyhetsbyrån Direkt, Redaktionen