tisdag21 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Affärer i byggsektorn

NCC bygger hotell åt Scandic i Århus för två miljarder

Publicerad: 13 mars 2023, 15:00

Hotellet kommer att vara totalt 37 000 kvadratmeter stort med 342 rum.

Foto: Pressfoto

NCC har tecknat avtal med hotellkedjan Scandic om byggnation av ett hotell i Århus med ett ordervärde på cirka två miljarder kronor.

Ämnen i artikeln:

SvepetNCCScandicbyggarbetebyggbranschenbyggjobbbyggtekniknybyggnationHotell

Mårten Arvidsson

marten.arvidsson@bonniernews.se


Hotellet kommer att ha 342 rum, ett 2 000 kvadrameter stort wellness-center, skybar, restauranger, butiker, café, konferenscenter och takterrass. Totalt kommer hotelldelen att omfatta 37 000 kvadratmeter men därtill kommer även 16 000 kvadratmeter kontorsytor.

Hotellet har ritats av det danska prestigearkitekterna på BIG, Bjarke Ingels Group. Byggstart är beräknad till april 2023 och beräknas vara klart september 2026.

– Våra uppdragsgivare har tillsammans med arkitekten tagit fram ett riktigt spännande hotellprojekt. Det är stort och krävande och en av våra styrkor är just att vi har kompetens och storlek för att hantera ett projekt som det här. Vi har varit med tidigt i processen och det lovar gott inför byggnationen. Vi ser fram emot att komma igång, säger Catarina Molén-Runnäs, affärsområdeschef Building Nordics, i en kommentar.

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev