söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Affärer i byggsektorn

Qflow förvärvar igen: "Ett grymt gäng med hög kompetens"

Publicerad: 26 maj 2023, 06:54

Strategia Projektledning är det senaste tillskottet till konsultkoncernen Qflow.

Foto: Qflow

Konsultgruppen Qflow gör sitt andra förvärv i maj och knyter till sig Strategia Projektledning.

Ämnen i artikeln:

SvepetSvante HagmanEmile Hamon

Anders Siljevall

anders@byggindustrin.se


Strategia Projektledning bildades 2009 och har idag 24 medarbetare och omsätter cirka 50 miljoner. Bolaget är framförallt verksamma i Stockholmsregionen och erbjuder konsulttjänster inom projektledning, projekteringsledning, byggledning, KA och installationsledning.

– Via Strategia Projektledning får vi in ett plattformsbolag som skapar många spännande synergier med övriga bolag i gruppen. Strategia Projektledning är ett grymt gäng med hög kompetens, säger Svante Hagman, vd för Qflow Group, i ett pressmeddelande.

Läs även: Branschprofilernas nya affärsidé: ”Det är lite nybyggaranda”

Tidigare ägare fortsätter att vara verksamma inom företaget.

– Vi ser fram emot att utveckla bolaget på samma sätt och i samma riktning som vi gjort hittills, men nu som en viktig del i ett större sammanhang. Vi är också väldigt nöjda med att våra medarbetare kommer att kunna få möjligheten att delta i Qflow Groups delägarprogram, säger Anders Müller, vd på Strategia Projektledning

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev