Få hela storyn
Starta din prenumeration
Affärer i byggsektorn
Publicerad: 19 mars 2021, 12:10
Skanska och Fabege köper tillsammans ett 147 000 kvadratmeter mark i Solna.
Illustration: Fabege / Skanska
Skanska och Fabege har köpt ett gigantiskt markområde för att bygga bostäder, förskolor och kontor i det som kommunstyrelsens ordförande i Solna beskriver som ”Solnas i särklass största och mest komplicerade stadsutvecklingsprojekt”.
Nya möjligheter för stadsutveckling med gröna stadskvarter öppnar sig när Mälarbanan byggs ut genom Solna och delar av järnvägen förläggs i tunnel, och då vill vare sig Fabege eller Skanska missa tåget.
Tillsammans har bolagen förvärvat 147 000 kvadratmeter mark för 900 miljoner kronor för att bygga 1 000 nya bostäder och 2 000 kontor vid Solna Business Park och Huvudsta i Solna.
LÄS MER: Skanska-chefen Pia Höök om bolagets mångfaldsarbete
Fabege står för 52 000 kvadratmeter kontor och 10 000 kvadratmeter bostäder i jätteprojektet vid Huvudsta och Solna Business Park, medan Skanska har förvärvat 85 000 kvadratmeter mark för att bygga bostäder med lokaler för restauranger och annan service i gatuplan, samt två förskolor och en gruppbostad för LSS-boende.
– Vi ser fram emot att få vara med och utveckla Solna genom detta mycket spännande stadsutvecklingsprojekt. Tillsammans ska vi skapa en ny stadsdel och minska barriären som spåren innebär i dag. Våra fem klimatneutrala bostadskvarter – med hela 1 000 bostäder – kommer att bli ett hållbart, levande och attraktivt område, säger Gunnar Hagman, vd för Skanska Sverige, i ett pressmeddelande.
LÄS MER: Skanska: Bygg höghastighetsjärnvägen – men i luften
Solna stad tilldelas köpeskillingen vartefter de nya stadskvarteren uppförs.
– Utvecklingen av centrala Huvudsta är Solnas i särklass största och mest komplicerade stadsutvecklingsprojekt i och med att järnvägen förläggs i tunnel och kantas med ny bebyggelse, säger Pehr Granfalk, kommunstyrelsens ordförande i Solna, i en kommentar.
Kommunstyrelsen i Solna fattar ett beslut om överenskommelsen med byggbolagen den 29 mars och väntas sedan presentera ett detaljplaneförslag under våren.
Fabege ser förvärvet som ett naturligt tillskott till bolagets nuvarande utveckling av Arenastaden, Haga Norra och Solna Business Park.
– Markförvärvet bidrar till nya värdeskapande möjligheter i Solna på längre sikt. Det geografiska läget och Solnas många kvaliteter gör att vi gärna stärker vårt innehav i området, säger bolagets vd och koncernchef Stefan Dahlbo i en kommentar.
Byggstart för utbyggnaden av Mälarbanan är planerad till 2023 och den nya bebyggelsen ska uppföras under perioden 2030–2040.
Teresa Ahola