Affärer i byggsektorn
Trafikverket-chefen: ”Vi ser inte på Korsvägen på samma sätt som Haga”
Publicerad: 24 januari 2023, 12:08
Trafikverket planerar för upphandlingen av en eller flera nya entreprenörer efter hävningen av AGN Hagas kontrakt. Det är "betydande delar" av arbetet som återstår.
Foto: Kasper Dudzik / Elin Gårdestig
Trafikverkets diskussioner med entreprenören AGN Haga har inte fått önskad effekt, berättar Patrick Guné, chef för stora projekt på myndigheten. Även om det finns utmaningar även i andra deletapper är situationen helt annorlunda, menar han.
Trafikverket och entreprenören AGN Haga har under en längre tid fört diskussioner om framdriften i etappen, vilket bland annat DN tidigare har rapporterat om. Entreprenören har flaggat för förseningar
Fortsätt läsa –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.