torsdag8 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Affärer i byggsektorn

Veidekke bygger nytt hyvleri åt Holmen utanför Hudiksvall

Publicerad: 14 april 2023, 07:58

I Iggesunds Sågverk utanför Hudiksvall kommer Veidekke och Brinkab bygga ett nytt hyvleri.

Foto: Pressfoto

Iggesunds Sågverk behöver ett nytt hyvleri och det är Veidekke och Brinkab som fått i uppdrag att bygga det åt ägaren Holmen. Det framgår av ett pressmeddelande.

Ämnen i artikeln:

SvepetVediekkeVeidekkebyggarbetebyggbranschenbyggjobbbyggtekniknybyggnationGävleborgs län

Mårten Arvidsson

marten.arvidsson@bonniernews.se


Det nya hyvleriet kommer att omfatta cirka 4 000 kvadratmeter med tillhörande pålning. Kapaciteten på sågverket beräknas kunna öka till drygt 450 kubikmeter per år jämfört med dagens 380 kubikmeter.

Brinkab som ingår i Veidekke Entreprenad AB och Veidekkes nystartade byggverksamhet i Gävle kommer att utföra nybyggnationen åt Holmen Wood Products. Uppdraget är en generalentreprenad med ett ordervärde på cirka 90 miljoner kronor.

Läs också: Byggföretagen: Största nedgången för byggandet sedan 90-talskrisen

Färdigställande beräknas till början av 2024.

– Det är kul att komma igång med denna milstolpe för Veidekkes byggverksamhet i Gävleborg. Nu ska vi tillsammans leverera ett projekt i toppklass, säger Krister Olsson, regionchef på Veidekke Bygg Öst, i en kommentar.

Läs också: "Bygg- och fastighet tär på naturkapitalet – måste ge något tillbaka"

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev