måndag27 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Hållbarhet

Tävling ska göra att fler återvinner golvmaterial

Publicerad: 14 juni 2016, 04:53

Jenny Adnerfall, teknik- och miljöansvarig på Golvbranschen. Foto: Privat

Jenny Adnerfall är teknik- och miljöansvarig på Golvbranschen. Branschen ses redan som en föregångare inom återbruk, men nu ska en tävling lyfta arbetet ytterligare en nivå.

Ämnen i artikeln:

golvläggarbranschenBuilding Sustainabilityhållbart byggandebyggmaterialCirkulär ekonomi


Golvbranschen ses som en föregångare inom återbruk. Hur gör ni?

– Golvbranschen har ett system för återvinning av plastgolv. Golventreprenörerna som är ute samlar in spill, märker vilket fabrikat det är och sedan hämtas det med grön retur, det vill säga lastbilar som aldrig går tomma, och körs till Ronneby för en extra sortering. Därefter blir spillbitarna granulat som kan användas i nya golv.

Hur många är anslutna?

– Tio av landets största leverantörer av plastgolv är anslutna till systemet där 300 ton samlas in årligen, men med tanke på att tio procent blir spill skulle volymen kunna vara sex gånger större.

Fungerar det?

– Vi tror att ett skäl till att inte mer tas tillvara är att på större byggen så har de egna avfallsentreprenörer som tar hand om spillet, men att det då inte går till materialåtervinning utan eldas upp. Därför har vi utlyst en tävling i år för att se om branschen kan öka återvinningen.

Hur kan branschen gå vidare?

– Golvmaterial är tacksamt ur återvinningssynpunkt och vi skulle kunna utveckla det mer. I Holland till exempel har de ett system där golvytmaterial hyrs ut i stället för att säljas. Det finns många sätt att tänka cirkulärt eftersom många golv limmas i onödan trots att det finns andra sätt att få golv att ligga på plats. Branschen har även ett kretsloppsmärkningssystem sedan 1998 men tyvärr har det inte använts i så stor utsträckning, främst eftersom fastighetsägarna inte haft med det som krav.

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev