onsdag31 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Konjunktur

Allt fler varsel i byggbranschen – nu är det inte bara konkurser som ligger bakom

Publicerad: 12 oktober 2022, 11:59

Antalet varsel i byggbranschen har stigit stadigt under året. I mars och juli har det dock varit toppar på antalet personer som berörts av varslen.

Foto: Mattias de Frumerie

Antalet varsel i byggbranschen nådde en toppnotering i september. Och för första gången i år är det inte konkurserna som är den dominerande orsaken.

Ämnen i artikeln:

byggkonjunkturvarsel

Anders Siljevall

anders@byggindustrin.se


Under september varslade 21 företag inom byggverksamhet om uppsägning, enligt statistik från Arbetsförmedlingen. Det är den högsta siffran för en enskild månad i år. Under hela perioden januari – september har 133 varsel lagts inom byggverksamhet.

Läs även: Bolag med 65 anställda i konkurs: ”För många problemfaktorer”

279 personer berördes av varslen i september, enligt statistik från Arbetsförmedlingen. Under årets tre första kvartal har sammanlagt 2 155 personer som jobbar inom byggverksamhet varslats.

En toppnotering i antalet varslade personer syntes i mars då 351 personer varslades i 17 olika företag. Enligt Arbetsförmedlingens statistik berodde alla varsel utom ett denna månad på konkurser. Bland annat var det under mars som det stora bolaget Byggtema i Örebro gick i konkurs.

Läs även: Drabbas av storkonkursen: Här är företagen som har fordringar på Byggtema i Örebro

September är den månad där nedläggningar och konkurser är minst dominerande i konkursstatistiken. Av totalt 21 varsel som berör 279 personer kunde strax under hälften, 11 varsel som berörde 133 personer, härledas till bolag som gått i konkurs eller på andra sätt lagts ner.

Varselläget i byggbranschen

31 augusti, Anebyhus: Småhustillverkare varslar efter kostnadsökningar – förlorar pengar på levererade hus

4 oktober, Götenehus: Ännu en hustillverkare varslar: 25 kan få gå efter ökade kostnader och vikande efterfrågan  

12 oktober, Serneke: Serneke har varslat stor del av yrkesarbetarna i Stockholm

17 oktober, Lindbäcks Bygg: Lindbäcks Bygg-vd:n om nedskärningarna: ”Vi lever i en krigsekonomi”

17 oktober, Bomodul: Modulbyggare varslar merparten av de anställda

 

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev