Konjunktur
Analys: Delårsrapporterna visar att flera storbyggare är på en omställningsresa
Publicerad: 3 december 2020, 13:56
Anders Siljevall har djupdykt i storbyggarnas kvartalsrapporter. Foto: Anders Siljevall / Elias Ljungberg
Det händer mycket i byggbranschen just nu och en hel del går att läsa om i bolagens kvartalsrapporter. Men allt är inte corona. Även om många talar om affärer som, om inte avbrutits men i all fall fördröjts, på grund av pandemin, så handlar mycket av förändringarna om processer som satts i gång redan tidigare.
Ämnen i artikeln:
SkanskaPeabPeab BostadPeab SverigeNCCSernekeJMVediekkeVeidekkeSveviaWästbyggbyggkonjunkturdelårsrapportNCC har kommit en bra bit på väg i det utvecklingsarbete som vd:n Tomas Carlsson inledde 2018. Rörelsesultatet för hela koncernen i kvartal tre ligger relativt stadigt på 567 miljoner,
Fortsätt läsa –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.