Få hela storyn
Starta din prenumeration
Konjunktur
Publicerad: 16 juni 2009, 18:06
Efter vinterns och vårens prisfall på småhus börjar det nu vända uppåt igen. Genomsnittspriset för en småhusfastighet i landet har stigit till drygt 1,8 miljoner kronor, enligt SCB, Statistiska Centralbyrån.
Mellan de senaste tremånadersperioderna (mars-maj jämfört med december-februari) har priserna stigit med knappt 1 procent, men de är fortfarande lägre än för ett år sedan. Nedgången på årsbasis är drygt 2 procent.
De största prisuppgångarna mars-maj kan noteras i Dalarnas län med 7 procent följt av Uppsala, Jönköpings, Blekinge och Hallands län, alla med 3 procent.
Även i storstadsregionerna stiger huspriserna igen. I Stor-Göteborg och Stor-Malmö är uppgången 2 procent medan den stannar vid 1 procent i Stor-Stockholm.
Ingrid Gallagher - ingrid@byggindustrin.com