Konjunktur
Uppsving igen för byggande i limträ
Publicerad: 8 februari 2017, 11:16
Limträ i Sätra idrottshall. Foto: Holger Ellgaard
Förra året ökade försäljningen av limträprodukter med 13,5 procent enligt Svenskt Trä.
Under 2016 sålde de svenska limträproducenterna sammanlagt drygt 77 000 kubikmeter limträ.
− Vi ser en stabil positiv trend och räknar med en fortsatt kraftig ökning av limträbyggandet. De siffror och den efterfrågan vi ser nu är ingen tillfällighet, utan innebär något helt nytt i byggbranschen, säger Johan Fröbel, chef för teknik och distribution på branschorganisationen Svenskt Trä, i ett pressmeddelande.
Uppgång generellt på byggmarknaden är en förklaring. Men Johan Fröbel anser att det även handlar om ett paradigmskifte där marknaden nu börjat förstå fördelarna med limträ.
− Genom att använda limträ som konstruktionsmaterial går det att kombinera spännande arkitektur med minskade klimatavtryck. Det har inte minst den unga generationen insett och därför kommer det att byggas allt mer i limträ framöver, säger Johan Fröbel.