torsdag8 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Politik

Trögt för Attefallshusen

Publicerad: 27 februari 2017, 08:28

Intresset var stort när en prototyp av ett Attefallshus visades upp, våren 2014.

Foto: Mattias de Frumerie

Den tidigare alliansregeringens regeländring som gjorde det möjligt att bygga så kallade Attfallshus, som bland annat skulle minska bostadsbristen i landet, har gett ganska skral utdelning. Det visar en granskning som tidningen Hem & Hyra har gjort.

Ämnen i artikeln:

byggpolitikPolitik

MdF

Mattias de Frumerie

mattias@byggindustrin.se


I landets 20 största kommuner godkändes endast 186 Attefallshus förra året. 2015 var siffran 1 087. Dåvarande bostadsminister Stefan Attefall (KD), som genomdrev reformen som gör att man kan bygga ett bostadshus på upp till 25 kvadratmeter på sin tomt 2014, såg för sig att många villaägare skulle uppföra ett Attefallshus på tomten, hyra ut och därmed minska bostadsbristen.

Huddinge är den av kommunerna, som ingår i Hem & Hyras granskning, där det ansökts om att bygga i klart flest Attefallshus. I Huddinge är det inte främst villaägare som ansökt om att bygga Attefallshus. Det är byggföretag som vill skapa bostadsrättsföreningar med hjälp av tvåbostadsvillor och ett Attefallshus.

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev