onsdag31 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Stadsplanering

Stockholms stad vill ta hjälp av branschen i bullriga området: ”Vill lägga örat mot rälsen”

Publicerad: 4 november 2021, 13:50

Mitt bland järnväg, motorväg och färjeterminal vill Stockholms stad bygga både bostäder och kontor.

Värtabanan, Norra länken och en färjeterminal som tar emot miljontals turister varje år. Att bygga bostäder och kontor på tomten vid Värtahamnen kommer att bli utmanande. Nu söker Stockholms stad en ankarbyggaktör som ska hjälpa till att utveckla området Valparaiso.

Ämnen i artikeln:

Norra Djurgårdsstadenstadsutveckling

Anders Siljevall

anders@byggindustrin.se


Valparaiso ligger mitt i stadsutvecklingsområdet Norra Djurgårdsstaden mellan Gärdet, hamnen och färjeterminalen i Värtahamnen, som när det är klart kommer att rymma 12 000 nya bostäder och 35 000 nya

Fortsätt läsa –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Byggindustrin Insikt - affärsnytta & fördjupning i din inkorg varje vecka
Vårt exklusiva magasin

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev