lördag1 april

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Serneke ska betala 52 miljoner i kraftvärme-tvist

Publicerad: 1 december 2022, 12:30

Serneke använde cellplast som isoleringsmaterial, något som parterna hade kommit överens om att inte göra.

Serneke ska ersätta Borås Energi och Miljö AB med 52 miljoner kronor efter en tvist gällande det kraftvärmeverk som har byggts i Borås. Det rapporterar Göteborgsposten.

Ämnen i artikeln:

SvepetentreprenadjuridikEkonomi

ND


Anledningen är att Serneke använde cellplast som isoleringsmaterial i väggarna, något som parterna hade kommit överens om att inte göra, skriver GP. De två parterna har inte varit överens om huruvida det är ett väsentligt fel eller ett oväsentligt fel, samt vem som ska stå för kostnaderna att åtgärda felet.

Läs även: Fem år efter Grenfellbranden – bostadsutvecklare ska ta bort farliga fasader

Enligt GP har nu skiljenämnden sagt sitt. De dömer till Borås Energi och Miljös fördel. Skiljenämnden anser att Serneke ska ersätta Borås Energi och Miljö med 52 miljoner kronor för att åtgärda felet.

Läs även: Serneke om varslet: "Berör tjänster inom hela organisationen"

Serneke ska dessutom stå för merparten av advokatkostnaderna, skriver GP. Domen i skiljenämnden går inte att överklaga.

Serneke var ned drygt 2 procent på en i övrigt munter torsdagsbörs.

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev