Byggavtal & Löner
Obos varslar 200 anställda – och investerar en miljard i ny fabrik
Publicerad: 10 januari 2023, 13:22
Joakim Henriksson, vd för Obos Sverige.
Foto: Pressbild/TT
Hustillverkaren Obos varslar 200 personer om uppsägning efter att orderingången vikit kraftigt i fjärde kvartalet. Det skriver Vetlanda-Posten.
Ämnen i artikeln:
SvepetObosObos SverigevarselbostadsbyggandebostadsutvecklinginvesteringarinvesteringsstödI november meddelade Obos att företaget varslar 70 personer om uppsägning efter vikande orderingång.
Nu är det dags igen, och den här gången blir varslet ännu större. De 200 anställda som omfattas den här gången är både tjänstemän och arbetare vid husfabrikerna i Myresjö och Vrigstad.
– På kort sikt är vi tvungna att göra denna typ av anpassningar då vi, som hela branschen, har drabbats av kraftig nedgång i försäljningen sedan ett halvår tillbaka, säger Joakim Henriksson, vd för Obos Sverige, till Vetlanda-Posten.
Läs även: Nytt varsel från Götenehus – 25 anställda inom hustillverkningen drabbas
Orsaken till det aktuella varslet är att försäljningen i december i princip stått still.
Samtidigt, skriver Vetlanda-Posten, investerar Obos 1,2 miljarder i en ny fabrik i Vrigstad.