Få hela storyn
Starta din prenumeration
Byggfolk
Publicerad: 20 November 2019, 09:00
Pia Berg har en bakgrund som målare och yrkeslärare. Hon tycker att yrkesprogrammens elever i många fall inte får samma förutsättningar som de som läser teoretiska gymnasieprogram.
Foto: Privat
Yrkesprogrammen förtjänar en högre ribba. Det anser Pia Berg, föreläsare och coach med bakgrund som både målare och yrkeslärare.
Att bli en del i yrkesgemenskapen och förstå yrkeskulturen på arbetsplatsen står med i examensmålen för bygg- och anläggningsprogrammen på gymnasiet. Pia Berg, som har jobbat i byggbranschen som målare
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.