Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Fredag05.06.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Expertsvar Besiktning

Vad gäller vid försenad slutbesikning?

Publicerad: 20 Januari 2015, 10:30

Vi har för en tid sedan färdigställt en mindre byggentreprenad åt ett fastighetsbolag. Vi anmälde färdigställandet i god tid innan sluttiden. Nu har det gått två månader och beställaren har fortfarande inte kallat till slutbesiktning. Vi har avtalat om AB 04. Kan vi slutfakturera beställaren och vad händer egentligen med garantitiden och den säkerhet som vi ställt till vår beställare?


Svar: Om beställaren inte verkställer slutbesiktning inom föreskriven tid anses entreprenaden enligt AB 04 kap 7 § 12 stycke 7 godkänd och avlämnad från den dag då besiktning rätteligen skulle

Fortsätt läsa –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Byggindustrin Insikt - affärsnytta & fördjupning i din inkorg varje vecka
Vårt exklusiva magasin

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:


Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.