Expertsvar Entreprenadekonomi
Kan beställaren innehålla ett belopp för fordran som gäller annat kontrakt?
Publicerad: 8 januari 2020, 13:25
Vi har utfört en tillbyggnad på totalentreprenad med ABT 06 som avtal. Entreprenaden slutbesiktigades och godkändes för två år sedan. Nu gör beställaren gällande ett väsentligt fel i denna tidigare entreprenad (för låg takhöjd) och kräver ersättning. Vi har meddelat beställaren att vi inte tänker avhjälpa eftersom beställaren har godkänt takhöjden. Beställaren innehåller nu beloppet i ett av våra andra projekt. Är detta okej?
Svar: Av ABT 06 kap. 6 § 16 framgår att beställaren under entreprenadtiden och efter godkänd slutbesiktning får innehålla ett skäligt belopp avseende viten, skadestånd och annan fordran i anledning
Fortsätt läsa –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.