Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Tisdag07.07.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Expertsvar Entreprenadekonomi

Kan man få betalt i förskott?

Publicerad: 30 September 2015, 09:02

Vi har vunnit ett kontrakt om uppförande av ett flerbostadshus (totalentreprenad ABT 06). Eftersom vi använder prefabricerade väggelement har vi höga kostnader i början av projektet, innan produktionen på plats faktiskt har kommit igång. Beställaren menar att vi inte har rätt till betalning i förskott. Vad gäller?


Svar: Huvudregeln enligt ABT 06 kap 6 § 12 är att betalning erläggs enligt betalningsplan. Om parterna inte har avtalat om någon betalningsplan gäller i stället att beställaren är skyldig

Fortsätt läsa –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Byggindustrin Insikt - affärsnytta & fördjupning i din inkorg varje vecka
Vårt exklusiva magasin

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:


Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.