Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Lördag30.05.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Expertsvar Entreprenadgarantier

Garantitid för föreskriven vara

Publicerad: 30 Januari 2020, 10:25

För tre år sedan bildade vi ägare en bo­stadsrättsförening och avtalade om uppförande av flerbostadshus med vårt bolag. ABT 06 skulle gälla. Vi avgick ur sty­relsen snarast möjligt. Nu kräver föreningen att vi ska avhjälpa fel på vitvaror. Då föreningen valde vitvarorna anser vi att garantitiden gått ut. Föreningen anser att garantitiden är fem och inte två år då vi företrädde både föreningen och vårt bolag vid köpet. Vem har rätt?


Svar: Vid tillämpning av ABT 06 är huvudregeln att garantitiden är fem år. Undantagsvis – när beställaren föreskrivit särskilt material eller särskild vara (ABT 06 kap. 4 § 7) –

Fortsätt läsa –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Byggindustrin Insikt - affärsnytta & fördjupning i din inkorg varje vecka
Vårt exklusiva magasin

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:


Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.