Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Expertsvar Entreprenadgarantier

Måste man föra dagbok vid konsumententreprenader?

Publicerad: 29 november 2021, 13:14

Det kan vara lämpligt att föra dagbok även om det inte är ett krav i standardavtalen om kunden är en privatperson.

Foto: Mattias de Frumerie

Fråga: Hej! Vi brukar utföra byggnadsarbeten åt företag och för då alltid dagbok. Vi ska nu utföra byggnadsarbeten åt en privatperson och undrar om man då måste föra dagbok./Annika

Ämnen i artikeln:

entreprenadjuridik

Svar: Hej Annika! Det är enbart om beställaren och entreprenören vid en entreprenad avtalat om att entreprenören ska föra dagbok som denne måste göra det. Detta gäller vid såväl utförande av byggnadsarbeten åt företag och liknande som vid utförande av byggnadsarbeten åt privatpersoner. I standardavtalen för entreprenadavtal där beställaren är ett företag eller liknande, AB 04 och ABT 06, framgår av kap 3 § 13 att entreprenören ska föra dagbok. Motsvarande bestämmelse finns emellertid inte i standardavtalen för entreprenadavtal där beställaren är en privatperson, ABS 18 och Hantverkarformuläret 17. Oavsett om man avtalat om att dagbok ska föras eller om man inte har gjort detta kan det för både beställare och entreprenör vara lämpligt att entreprenören för dagbok, vilken ska innehålla omständigheter av betydelse för entreprenaden.

/Juristerna på Byggföretagen, Claes Sahlin, Maria Andersson, Gustav Gonselius och Martin Peterson.

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev