Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Expertsvar Entreprenadjuridiska avtal

Är vårt anbud en kontraktshandling?

Publicerad: 23 september 2022, 10:41

Juristerna vid Byggföretagen svarar på läsarnas frågor.

Foto: Mattias de Frumerie

Fråga: Hej! I kontraktet är vårt anbud inte upptaget under rubriken ”Kontraktshandlingar” men under rubriken ”Anbud” står det ”Anbud inkommit 2021-01-15”. Vid slutbesiktningen uppger besiktningsmannen att anbudet inte utgör en kontraktshandling och att där lämnade reservationer inte gäller. AB 04 är avtalat mellan parterna. Vad gäller? /Annie


Ämnen i artikeln:

entreprenadjuridik

Svar: Hej Annie! Oftast ingår entreprenörens anbud som en viktig handling bland kontraktshandlingarna. Ibland händer det dock att anbudet inte tas med som en kontraktshandling. Detta oftast beroende på att beställaren inte vill att reservationer i anbudet ska komma med i avtalet. Det är därför viktigt att alltid kontrollera om anbudet är med eller ej bland kontraktshandlingarna (jfr AB 04 kap. 1 § 1 första stycket) och att eventuella kvarstående reservationer helst också lyfts in i kontraktet. Om anbudet inte i någon kontraktshandling är angivet som gällande för kontraktsarbetena eller är fogat till kontraktet så är det ingen kontraktshandling (jfr begreppsbestämningarna i AB 04). Texten om anbud och när detta inkom utgör information men inget uttryck för att handlingen tillika ska utgöra kontraktshandling. 

/Juristerna vid Byggföretagen, Claes Sahlin, Maria Anderssonm Gustav Gonselius och Martin Peterson

Ämnen i artikeln:

entreprenadjuridik

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.