Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Onsdag03.06.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Expertsvar Entreprenadjuridiska avtal

När anses part fått del av besiktningsutlåtandet?

Publicerad: 18 Februari 2019, 12:39

Vi har på mejlen fått en bilaga (Bilaga SB Bygg 1) till utlåtande över slutbesiktning i en utförandeentreprenad. Vi håller inte med besiktningsmannen om några av de fel som har antecknats och överväger därför att begära överbesiktning. Hur lång tid har vi på oss att begära överbesiktning? AB 04 gäller mellan parterna och vi är generalentreprenör.


Svar: Överbesiktning ska skriftligen påkallas (begäras) inom tre veckor efter det att den påkallande parten fått del av besiktningsutlåtandet, jfr AB 04 kap. 7 § 6 andra stycket. Notera att

Fortsätt läsa –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Byggindustrin Insikt - affärsnytta & fördjupning i din inkorg varje vecka
Vårt exklusiva magasin

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:


Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.