Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Torsdag13.08.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Expertsvar Entreprenadjuridiska avtal

Om beställaren vill ta entreprenad i bruk i förtid

Publicerad: 17 September 2018, 04:17

Min kollega och jag har olika syn på om beställaren kan låta vissa av sina hyresgäster flytta in i de lägenheter som är färdigställda trots att entreprenaden ännu inte är avlämnad. Vad gäller i så fall och vad händer med ansvaret för skador om de flyttar in? AB 04 är avtalat.


Svar: Av AB 04 kap. 5 § 1 följer att entreprenören ansvarar för skador på ej avlämnad del av entreprenaden som inträffar under entreprenadtiden. Beställaren har rätt att under entreprenadtiden,

Fortsätt läsa –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Byggindustrin Insikt - affärsnytta & fördjupning i din inkorg varje vecka
Vårt exklusiva magasin

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:


Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.