Jämställdhet
Tillbakablick: Branschens kvinnliga pionjärer
Publicerad: 25 juli 2016, 05:11
Det var ont om kvinnliga ingenjörer på 1970-talet. Foto: Pixabay
För 40 år sedan var det ovanligt med kvinnliga ingenjörer. Men några fanns det. Bland annat Margareta Redlund, som jobbade som journalist på tidningen Byggindustrin. I samband med tioårsjubileet för sin examination från tekniska gymnasiet skrev hon om hur de gått för hennes kvinnliga klasskamrater.
I Byggnadsindustrin – som tidningen Byggindustrin hette på den tiden – nummer 11 1976 finns en artikel med rubriken ”Kvinnliga byggingenjörer 1966 – Hur gick det för dem?”. Den är
Fortsätt läsa –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.