Karriär
Många vill anställa inom bygg
Publicerad: 2 februari 2015, 09:50
Konjunkturinstitutets Barometerindikator sjönk marginellt under januari. Samtidigt steg indikatorn för bygg- och anläggningsverksamhet.
Trots att den föll i januari ligger Barometerindikatorn klart över det historiska genomsnittet. Tappet beror på att tjänstenäringarnas och hushållens indikatorer gått ner. Indikatorerna för tillverkningsindustri, bygg- och anläggningsverksamhet och detaljhandel har alla stigit och ligger över det historiska genomsnittet.
När det gäller indikatorn för bygg- och anläggningsverksamhet har omdömet om orderstockarnas storlek justerats ner något. Orderstocksomdömena är dock fortfarande mer positiva än normalt. Anställningsplanerna inom bygg- och anläggning är optimistiska och betydligt mer expansiva än normalt.