söndag4 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Kompetensförsörjning

Succé för SFI med betong- och murarinriktning

Publicerad: 14 oktober 2021, 08:26

Kombinerad yrkes- och SFI-utbildning i Karlstad är en lyckad satsning. Från vänster till höger: Eleverna Mohammad-Ali Jafari, Sadiq Moradi, språkläraren Sara Johansson, eleven Nazir Abedi och yrkesläraren Johan Andersson. Foto: Tommy Andersson

Många nyanlända svenskar fastnar i SFI-utbildningen och kommer inte vidare till ett yrke. Det här ville vuxenutbildningen i Karlstad ändra på och startade integrerade SFI- och yrkesutbildningar. Snart examineras de första studenterna från ”Yrkes-SFI betongarbetare” – och de flesta går rätt in i jobb.

Ämnen i artikeln:

kompetensrekryteringskolorutbildningKarlstad

– Betongutbildningen är en av våra mest lyckade utbildningar, säger Maria Edvardsson, samordnare för Yrkes-SFI i Karlstad.

Fortsätt läsa –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Byggindustrin Insikt - affärsnytta & fördjupning i din inkorg varje vecka
Vårt exklusiva magasin

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev