Få hela storyn
Starta din prenumeration
Ledarskap
Publicerad: 22 januari 2018, 05:00
Kim Andersson, som studerar på byggprogrammet i Norrköping, gjorde praktik på Ishotellet i Jukkasjärvi.
Foto: Jonas Anderstedt
Kim Andersson på byggprogrammet i Norrköping fick testa något helt nytt i december. Han och tre andra elever fick åka till Jukkasjärvi och vara med om att bygga på ishotellet.
Att bygga i snö blev en helt ny erfarenhet för Jonathan Johansson, Jacob Reby, Linnéa Holmér och Kim Andersson. De går sista året på byggprogrammet på Ebersteinska gymnasiet i Norrköping.
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.