tisdag30 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

På nytt jobb

Hon blir ny hållbarhetschef på SGDS Gruppen

Publicerad: 12 december 2022, 09:44

Hanna Hallin tar över som hållbarhetschef på SGDS Gruppen.
– Det känns tryggt att ha Hanna ombord, hennes erfarenhet och kompetens kommer att vara värdefull i vårt arbete, säger vd Göran Dahlin.

Ämnen i artikeln:

SvepetBuilding Sustainabilityhållbart bygganderekrytering

R

Redaktionen

redaktionen@fastighetsnytt.se


Hanna har de senaste tio åren utvecklat strategier inom hållbarhet och drivit tvärfunktionell implentering. Hon har erfarenhet från branschsamarbeten och affärsutveckling från H&M-gruppen, både från koncernhuvudkontoret i Sverige och från Kina, som del av ledningsgruppen för försäljningsmarknaden, det framgår av ett pressmeddelande.

– Hållbarhet är högt prioriterat inom SGDS Gruppen, de utmaningar som branschen och samhället står inför är komplexa. Vi samarbetar därför fokuserat med miljöpåverkan i hela vår värdekedja, från teknikval och produktion till logistik, kommenterar SGDS Gruppens vd Göran Dahlin.

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev