torsdag1 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

På nytt jobb

Ledarskifte i Structor-bolag – blir vd efter 13 år i företaget

Publicerad: 17 januari 2023, 04:47

Mikael Rosengren välkomnas som ny vd av tidigare vd och nuvarande styrelseordförande Peter Bojrup.

Sedan årsskiftet är Mikael Rosengren ny vd för Structor Bygg Malmö, där han har jobbat sedan 2010.

Ämnen i artikeln:

rekryteringMalmöSkåne

R


Den 1 januari tillträdde Mikael Rosengren som ny för vd för Structor Bygg Malmö AB. Han efterträder en av grundarna, Peter Bojrup, som har varit vd sedan bolaget startade 2006 och som kommer att vara kvar som som styrelseordförande och seniorkonsult.

Structor Bygg Malmö är ett specialistbolag inom byggkonstruktion och byggnadsfysik med 20 konstruktörer.

Stor lista: Här är alla projekt som tävlar i Årets Bygge 2023

Mikael Rosengren, som är civilingenjör i väg- och vattenbyggnadsteknik, började i bolaget 2010 direkt efter sina studier på Lunds Tekniska Högskola. och blev delägare 2016.

– Det är fantastiskt roligt att ta över uppdraget som vd för Structor Bygg Malmö. Jag har haft förmånen att få bidra till bolagets utveckling redan från starten som nyexad student. Jag tror verkligen på Structors devis att se möjligheter, och ser fram emot fortsatt nära och gott samarbete med kunder och kollegor, säger Mikael Rosengren i ett pressmeddelande.

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev