Få hela storyn
Starta din prenumeration
På nytt jobb
Publicerad: 11 augusti 2020, 12:34
Fredrik Frensborg är nybliven chef för strategisk affärsutveckling på Bjerking.
Ämnen i artikeln:
BjerkingBefattningen som Fredrik Frensborg får är ny på Bjerking och han kommer att ha fokus på att skapa sammanhang och nytta för kunder när det gäller komplexa samhällsutmaningar, till exempel klimatfrågan.
Läs även: Bjerking anställer radonspecialist
Fredrik Frensborg beskrivs brinna för hållbar stadsutveckling och kommer närmast från WSP där han var chef för urban utveckling med övergripande ansvar för WSPs Uppsalakontor.
– Det här är en offensiv rekrytering i linje med våra strategiska mål att skapa fler och större stadsutvecklingsuppdrag. I och med detta får vi in en kompetens som ökar våra möjligheter att skapa stora breda uppdrag i huvudstadsregionen, inte minst i de stora projekt som planeras mellan Uppsala och Stockholm” säger Anders Wärefors, vd på Bjerking, i ett pressmeddelande.
Ämnen i artikeln:
Bjerking