Bostäder
Regeringen tar hjälp av länsstyrelserna – vill kartlägga bostadsbyggandet
Publicerad: 20 januari 2023, 10:11
Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson och civilminister Erik Slottner, bägge från Kristdemokraterna.
Foto: Mattias de Frumerie och Ninnie Andersson/Regeringskansliet
Fler bostäder behöver byggas i Sverige anser regeringen, som nu vill att länsstyrelserna kartlägger vad som görs för att åtgärda problemet.
Det framgår av ett pressmeddelande.
I regleringsbrevet för 2023 har regeringen gett i uppdrag till länsstyrelserna att undersöka vilka åtgärder de genomfört tillsammans med kommunerna för att främja ökat bostadsbyggande.
Orsaken är, skriver regeringen i pressmeddelandet, att 204 av landets 290 kommuner uppger att det finns ett underskott på bostäder samtidigt som vi är på väg in i en lågkonjunktur där byggtakten sjunker och flera förutsättningar för bostadsbyggandet förändrats snabbt.
Läs också: Allmännyttans mörka prognos: ”Bostadsbyggandet kan rasa 70 procent”
– Det är ett stort underskott på bostäder i landet. Det är därför viktigt för regeringen att få en samlad bild av vilka insatser olika länsstyrelser gör för att stödja och främja bostadsbyggandet, säger civilminister Erik Slottner, i en kommentar.
– En sådan kartläggning kan bli en bra grund för att överväga vilka åtgärder som kan behövas på nationell nivå, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson, i en kommentar.