Infrastruktur
Anläggningsbranschens FIA-veteran: “Klimatet har hårdnat och det är olyckligt”
Publicerad: 23 februari 2023, 12:15
Åsa Söderström Winberg, före detta ordförande i FIA (Förnyelse i anläggningsbranschen). Idag är hon styrelseledamot i bland annat Skanska.
Foto: Håkan Flank/Mattias de Frumerie
Anläggningsbranschen måste satsa på att bygga upp ett ömsesidigt förtroende mellan byggherrar och leverantörer, annars går enorma värden till spillo. Det anser Åsa Söderström Winberg, före detta ordförande för FIA (Förnyelse i anläggningsbranschen).
– Ömsesidigt förtroende gynnar utveckling och produktivitetsökning. Men de signaler jag får är snarare att klimatet på anläggningsmarknaden har hårdnat och det är olyckligt, säger Åsa Söderström Winberg när hon
Fortsätt läsa –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.