söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Digitalisering

De bygger Hagastaden i punktform: ”Det är sjuka mängder information”

Publicerad: 24 mars 2023, 15:00

Fredrik Landqvist, konsult och grundare på Scior, berättar hur företagets punktmoln används i stadsbyggnadsprojektet Hagastaden i Stockholm.

Foto: Anders Siljevall

Med hjälp av miljontals mätpunkter förser Scior Stockholms stad med 3D-modeller som är till stor nytta i alla skeden i projektet. Fredrik Landqvist berättar hur.

Ämnen i artikeln:

Stockholms stadstadstadsmiljöStockholmStockholms län

Anders Siljevall

anders@byggindustrin.se


Scior är en av landets ledande mätteknikkonsulter inom samhällsbyggnad. Ett av bolagets större uppdrag just nu är i Hagastaden, där Scior är Stockholms stads mätsamordnare.

Fortsätt läsa –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Byggindustrin Insikt - affärsnytta & fördjupning i din inkorg varje vecka
Vårt exklusiva magasin

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, vår omvärldsbevakning och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Välj nyhetsbrev