Få hela storyn
Starta din prenumeration
Här samlar vi allt för dig som vill läsa mer om Åhlin & Ekeroth
Affärer i byggsektorn
Byggpartner i Dalarna har tecknat avtal om förvärv av Åhlin & Ekeroth Byggnads AB med verksamhet i Östergötland. Tillsammans blir bolagen en koncern med 3,7 miljarder i omsättning.
Kompetensförsörjning
Könsfördelningen i de svenska byggbolagens styrelser och ledningsgrupper håller så sakteliga på att jämnas ut. Tydligast är förändringen i de allra största bolagen. Men bland de 25 största finns det fortfarande 2022 bolag som inte har en enda kvinna i toppen.
Kompetensförsörjning
Allt från hälften män och hälften kvinnor i toppen – till noll kvinnor på högsta maktnivå. Även om många företag förbättrat sin jämställdhetsstatistik på senare tid finns det många som har en bit kvar innan det är varannan damernas i maktens korridorer. Byggindustrin har kartlagt de 25 största byggföretagens jämställdhetsstatistik.
Affärer i byggsektorn
Peab, Skanska och NCC är alltjämt de största byggbolagen i Sverige – både sett till antal anställda och till omsättning. Men den senaste sammanställningen över landets 30 största byggföretag rymmer också ett antal nykomlingar.